artikisler kolektifi
video-seri 6′, 4′

Lesvos Adası /  Moria Kampı Yolu,  2019

BENJAMIN’IN BAVULLARI
Bir Direniş Olarak Hikaye Anlatımı

Tüm bu bitmek bilmez göç seni her coğrafyada sürüklerken, bavulların senden daha legal bir statüde kaldığında, ki eğer bavullar seni taşımayacaksa , önce içindeki her bir nesne ile vedalaşman gerekebilir. Bir elbisenin, ayakkabının ya da kitabın varlığı ve hatırlattığı yasal duygulanımların yasadışı ağırlığı seni denizde bir sınırı aşarken zorda bırakacaktır.

“Yolculuk” planlı, programlı ve bavulları şifreli bir kelimedir. Göç ise sırta yüklenen son eşyaların tekinsizligi ile yol boyunca geride bıraktıklarının çağrışımını taşır. Sırtında da, elinde de yer kalmadi. Gölgen var sadece taşıyabildiğin bu belirsiz yolda…

Sonra bir çitten atladın, bir deniz geçtin. Vardığında kokudan ve izden ibaret oldun.

Şimdi bir duvara adını, duygularının dipnotu gibi yazarsın: buradayım demek gerekir mi her yeni yola çıkışta? Gerekir elbette. Sadece kendi gölgeni taşıyabildin buralara kadar. Şimdi de seni burada gölgeden ibaret sanıyorlar. O zaman önce onu bedenine yeniden kavuşturmalısın. Bedenin de kendi hafızasına kavuşmalı. Bunun için de unuttuklarını kendine hatırlatmalısın. Sınırı geçerken geride bıraktığın bavul mesela… İçinde şarkı söylediğin günlerin neşesini taşıyan bir gömleğin vardı. Hala orda olmalı.

Evet evet, o şarkıdan yeniden başlamalı…

Projeyi paylaş / Share this Project