Gelecek Queerin Müdahaleci Tahayyülleri

Özge Çelikaslan, Alper Şen – Mart 2016 //

Kaos GL’nin aynı isimli sergisi için yaptığımız ‘Yorum İstiyoruz’ adlı yerleştirmeyi, sergiyi gezenleri de üretimin parçası haline getiren bir biçimde düzenlemiştik. Yerleştirmenin parçası olan ‘İş İstiyoruz’ adlı eylem videosu, Pembe Hayat, Kaos GL üyelerinin ve birçok eylemcinin katılımıyla, 17 Temmuz 2007’de Ankara Sıhhiye’deki İş ve İşçi Bulma Kurumu binası önünde eğitim, barınma iş ve sosyal haklardan mahrum bırakıldıkları için yaptıkları basın açıklamasını, grubun, İş ve İşçi Bulma Kurumu’na toplu dilekçe vermek üzere girmelerini, ardından polislerin ve güvenlik görevlilerinin engellemesiyle karşılaştıklarında dernek avukatının “İş ve İşçi Bulma Kurumu kamusal bir alandır, lütfen geçişlerine engel olmayın” uyarısı sonucu içeri alınmalarını ve dilekçelerini verdikten sonra kurumdan ayrılmalarını takip eder.
Bu kayıt, olaydan iki gün sonra kısmen montajlanarak Karahaber video eylem kolektifinin videosu olarak ‘İş İstiyoruz’ başlığıyla youtube’a yüklendi. Zamanla, videonun yoğun olarak izlendiğini fark ettik, bunun internet arama motorlarına girilen anahtar kelimelerle ilgili olduğunu anladık. Video, yüklenmesinden yaklaşık 8 yıl sonra 750 bin izlenmeye ulaştı -ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor-. Video hakkında yapılmış 500’ün üzerinde yorum bulunuyor. İzlenme sayısı, trans bireylerin hak mücadelesi ve homofobi karşıtlığının görünürlüğü açısından ilk anda sevindirici olsa da, videoya yapılan yorumlarda homofobiden ırkçılığa uzanan derin ve kemikleşmiş nefret söyleminin korkutucu izlerini görmek mümkündü. Bu izlerin en azından sergi alanında silinmesini mümkün kılan ve izleyicilere videoya (yeniden) yorum yazma imkanı tanıyacak mevcut ayrımcı, ırkçı anlatımlara karşı geliştirilecek sözleri çoğaltmak istedik.
Ayrımcılık karşıtı bir eylemi ve ardından bu eyleme yapılan yorumları birlikte düşündüğümüzde, nefret söylemlerini hem görünür hem de müdahale edilebilir bir hale sokmak adına videoyu yorumları ile birlikte sergiledik. Yapılan homofobik ve ırkçı yorumları, izleyicilerin odaya her girişinde biraz daha soluklaştırdığı zemine yazıladık. İzleyicilerden mümkünse duvara yazılacak homofobi karşıtı içeriğe sahip (yeni) yorumlar yazmasını istedik. Herhangi bir görsel kaydın bir video-habere, eyleme, belgesele ya da sanat eserine dönüşmesi bu görsel kaydın sunumu ve içeriğiyle de doğrudan ilgili. Bunun geçişkenliğini sorgulamak, görünür olanın politik eyleme dönüştüğü alanlarda bir görsel kaydı ve bu kayıt üzerine yapılmış yorumları sergi nesnesi olmaktan çıkararak müdahaleye alan açmak, sanatsal üretimin izleyiciyi eylemsiz kılan sınırlarını da sorgulamak anlamı taşıyor. Dolayısıyla gelecek queeri, müdahaleci tahayyüllerin güvenilir kollarına teslim etmeyi tercih ettik. Bu basit, doğrudan, dolaysız ve kısmen naif bulabileceğimiz yorumlar, bizim kuracağımız komplike anlatıdan daha az müdahaleci olmayacaktı. Gelecekte de hayalimiz, bu damla misali yorumların bir gün okyanusa dönüşmesi…

youtube.com/watch?v=ZbLoFGUBt8w

111Umitim34 8 yıl önce Arkadaşların söylediklerinin hepsi maalesef doğru; Avrupa’da gerçek mesleklerini yapabiliyorlar ama burada imkansız. Ben onların bu iş başvurularında iyi niyetli olduklarına inanıyorum.
ragga991 8 yıl önce Bu kişiler de insan, bu kişilerin de yaşamaya hakları var ve bu haklarını neredeyse ellerinden alacaklar. Bu ülkede hiçbir şey doğru yapılmıyor nedense… Avrupa Birliği’ne de bu geri zihniyetle biraz zor gireriz, siz mücadelenizden vazgeçmeyin yine de…
cassy stoltenberg 8 yıl önce Hepinizi seviyorum, kendinize iyi bakın!
alarmcalls 8 yıl önce Sonuna kadar haklılar!
oceangay 7 yıl önce Vodafonun başlattığı Gökkuşağı Projesi kapsamında İzmir Bölge Müdürlüğü’nde işe başladım ve çağrı merkezinde çalışıyorum. Travestiyim, kimse de beni yadırgamıyor, çalışan herkes çok sosyal herkes çok farklı ve eşit!
Kerim Hann 7 yıl önce Hem vodafon, hem de sen bir başlangıçsınız. Bu video da o başlangıcın bir parçası belki…
goodorbadchoose 7 yıl önce Bu insanlar haklı! Az kaldı sabredin kızlar, TC Anayasası değişiyor yakında, umarım sizlerle ilgili bazı kanunlar çıkar da haklarınıza kavuşursunuz. Allah yardımcınız olsun.
hasan demir 6 yıl önce Bu insanlara destek vermek lazım, ben sonuna kadar onların yanındayım!
7374934 6 yıl önce İnsanları dışlayan bi düzene hayır! Tabii ki travestilerin de yaşamda saygı görme hakları vardır. Milletçe dışlarsak, sokağa atarsak ne yapacaklar? Herkes duyarlı olsun ve daha makul davranalım lütfen!
slammercal 6 yıl önce Seks isçisi olmasınlar da başka iş yapsınlar, ama devlet devlet değil ki oğluna gemi almakla ugraşıyor.
Türkiye Cumhuriyeti 6 yıl önce Travestileri destekliyorum, AB uyum yasaları çözebilir bu durumu. Bu ülkede sadece travestilerin sorunu yok, yani çoğu kesimin bireysel sorunları da var ama inşallah AKP bu işi çözecek AB uyum yasalarıyla. Video icin teşekkürler.
Ferhat Keskinoglu 6 yıl önce Sonuçta hepimiz bir canın hesabını vereceğiz. O yüzden hiçbir varlığı canlıyı aşağılamayın. Terazide kimin hangi davranıştan kaybedip kimin kazanacağı belli olmaz. İnsan travesti olabilir, diline sahiptir… İnsan travesti değildir, gıybettedir… Umudumuz insanca yaşamak için, hep beraberce ve huzur içinde…
sahiciarda1 5 yıl önce Çünkü erkek egemen bir toplumuz canım. Erkek gibi kadın olunca alkışlanır, kadın gıbı erkek olunca yuhlanır…
AnatolianWarriorB33 5 yıl önce This is about transexuality in Turkey. Many of them feel that they can’t find jobs and that they are not respected in the society. So they protested infront of the town hall to talk about this issue. I’m not transexual or something but I fully support them and hope that they get accepted members of our society soon, because we live in a democratic country.
xxmentalladxx 5 yıl önce Müslümanım dersiniz, insanlardan nefret edersiniz…
Emre Saglam 5 yıl önce Eşcinsellere transeksüellere ve travestilere laf edenler sözüm size; insanların istediği cinsel yönelimi özgürce yaşama hakkı vardır ve ister anası ister babası ister oğlu bu bireylerden biri olursa olsun insanların hayatı sizi ilgilendirmez! İnsanlara hakaret etmek, küfretmek, aşağılamak sadece sizler gibi aciz ve ikiyüzlü ahlak bekçilerinin görevidir. Kendi yaşayamadığınız cinselliğinizi o insanların özgürlüklerinden çıkartmayın! İnsanların özgürlüklerinden elinizi çekin! Nefretiniz sizin olsun!
crazyfukk18 5 yıl önce Travestilerimizi sonuna kadar bütün kalbimle destekliyorum! Ben de gayım. Sizi anlıyorum kardeşlerim. Ceza yememek için türban takın o zaman kimse bişey diyemez, anlamazlar. Canınızı da sıkmayın. Gün gelecek bunların hepsi geçecek. Ölümlü dünyada yaşıyoruz … İzmir’den hepinize kucak dolusu kokulu öpücüklerle …
Ali Kanarya 4 yıl önce Cinsel, duygusal yönelimleri senden farklı diye neden aşağılıyorsun insanları? Senden farklı hissediyorlar diye kimseyi yadırgayamazsın. Böyle bir hakkın yok. Bu konuda kaç tane bilimsel çalışma okudun, kaç bilim adamının konuşmasını dinledin de burda gelmiş ahkam kesiyorsun ?!
Ali Kanarya 4 yıl önce Kimse sana eşcinsel ol demiyor ama saygı duymak zorundasın. İnsanlık tarihi kadar eski bir durumdur eşcinsellik ve insanoğlu var oldukça da olacaktır. Doğaya bak, diğer canlılara bak. Onların da aynı insanların olduğu gibi eşcinselleri var. Bilimsel gerçekleri bir oku. Eşcinsellik bir tercih değil, doğuştan gelen bir yönelim.
Ali Kanarya 4 yıl önce Ha bi de eşcinselliği sapıklık olarak görüyorsan, belki vardır eşcinsel oğlun ya da kızın. Ama babası ya da annesinin bu kadar dar görüşlü, ayrımcı, ırkçı, boş beyinli olduğunu bildiğinden sana açılamıyordur. Ne dersin?
Yasemin Sipahioğlu 4 yıl önce Yorumcuların çoğu AB’ye girelim diye uğraşmaktalar fakat eşit haklar kadın-erkek-transeksüel ayrımı gözetmez, adını ağzınıza aldığınız din de bunu bildirir, kaçınız dinle ilgili ne biliyor ki adalet, kul hakkı konusunda bu kadar duyarsız olabiliyorsunuz, Ramazan müslümanları…
sereicpin 4 yıl önce Kaldı ki eşcinsellik veya transseksüelliğin sapkınlık olmadığı, psikolojik sorunlara dayanmadığı literatüre geçmişken sizin yaptığınız bu yorumlar sadece bu konuda bir bilginizin olmadığının göstergesi. Tavsiyem, LGBTT’nin sitesine tüm homofobikliğinizden sıyrılıp girmeniz, onun dışında Esmeray’ı bir örnek olarak tanımanız. Devlet vatandaşlarına sahip çıkmıyor onu biliyoruz zaten de köstek olmasın bari, 117 tl ceza ne demek işi olmayan insan için? Bir de bu yönden bakın.
Emin kütükçü 4 yıl önce Kendini onların yerine koy. Seni herkes dışlasaydı, hatta ailen seni öldürmek için peşine düşseydi hayatta kalmak için ne yapardın? Hiçbir yer sana iş vermiyor ve yüzüne nefretlerini küfürlerle gösteriyorlarken ne yapabilirdin? Nefret ederek cennete giremezsiniz.
arm 4 yıl önce “We want jobs!” summary: “We are forced to work as sex-workers, since there are no/little place for us to earn money in other sectors. Our educational rights are limited. When we walk outside or when we become visible in public sphere, we are forced to pay penalties.”
handan şenay 4 yıl önce Hep yanınızdayım her daim… Haklı mücadelemiz devam edecek, yılmak yok!
Susanna Marlowe 4 yıl önce İnsanlar arasında ayrım yapanlar, önce kendi kafanızı değiştirin. Sizin gibiler yüzünden bu insanlar bu tür yollarla para kazanmaya çalışıyor.
TRAVESTİ GÜNEŞ 4 yıl önce Ankara’da arkadaşlarımız arasında ressam, diş doktoru, turizmci, kuaför, siyasal bilimler mezunu, öğretmen olup da işini yapamayan arkadaşlarımız var. Haklarımızı arayan arkadaşlarımıza biraz saygı lütfen. Tüm Pembe Hayat gönüllülerine teşekkürler. Allah herkesin gönlüne göre verir inşallah!
Demet Yanardag 4 yıl önce Selaycığım, çok güzel okumuşsun basın açıklamasını, bravo diyorum sana! Buraya kötü yorum yazanların hepsinin sülalesinden daha güzel olduğunun farkındasın…Ondan çekemiyorlar seni bacım :))
Musa yıldız 4 yıl önce İnsanların yönelimlerine saygı duymak gerekir. Bu kişiler çalışarak para kazanmak istiyorlar. Yollarına taş koymak hiç kimseye birşey kazandıramaz.
Susanna Marlowe 3 yıl önce Ne yazık ki hayat herkese adil olmuyor…
CehennemiKapattim 3 yıl önce Hâklılar…
Atakan Çelik 3 yıl önce Hiç mi empati yapamıyorsun?
Ruidosso 3 yıl önce Allah hepinizin gönlüne göre versin inşallah!
arsen veselin assenov 3 yıl önce Ben 5 sene taksicilik yaptım ve bu gariplerin hiçbir ters yanlarını görmedim. Hatta bazen gidecekleri yere ücretsiz götürmeme rağmen en geç 3 gün sonra taksi ücretini fazlasıyla verirlerdi. Sen milletin cinsel kimliğine saldırırsan, insan gibi görmezsen bu sorunlar bitmez. Sonuçta bu insanlar aramızda var ve bizim onlara müdahale etme hakkımız yok.
beren tark 3 yıl önce Helal!!!
raven poe 3 yıl önce Travestilerin Türkiye’de ya da başka bir yerde pek iş seçeneği yok. Herkes yargılıyor, uzaylı gibi bakıyor. Travesti bir garson düşünebilir misiniz, ya da esnaf vs. Birisi aşağıda “git simit sat” yazmış. İzin verilmiyor ki herkes gibi dolaşmalarına ve çalışmalarına. Sürekli rahatsız ediliyorlar. Hayatta kalabilmek için toplum tarafından fuhuşa zorlanmış oluyorlar.
OneMoreStory yıl önce Allah herkese hak tanımıştır. Kimse kimsenin özgürlüğünü ve haklarını elinden alamaz. Bazı insanlar güçle ve küfürle kendi sözlerini doğrulatmak istiyor. LGBT bireyler vardır her zaman da var olacaktır. Bu özel hayat kimseyi bağlamaz . Videodaki insanlar da iş istiyorlar, sonuna kadar da biz destekçileriyiz.
emre polat 3 yıl önce Onlar da insan, haklılar ve hakları olmalı!
MrByBaris 3 yıl önce 7:40 valla iyi dinleyin burayı! Bu arkadaş çok haklı burada. Bu devlet bu insana ceza kesip, parasını alıyosa, vergi alıyorsa, aynı devletin ona iş de sağlaması gerekir. Eğri otur, doğru konuş. Not: Lütfen aklı apış arası haricinde bişeye çalışmayan ergen kardeşlerim, sizden rica ediyorum abuk subuk şeyler yazmayın, komik duruma düşüyorsunuz.
erdınc eren 3 yıl önce İnsanları küçümsememek lazım. Kendı yönelimlerine kimse bir şey diyemez ve karışamaz.
gizem elipek 3 yıl önce Şu “idam edilmeleri lazım” tarzı cümleler kuran zavallılar insan mıdırlar? Onlarla aynı toplumda yaşadığıma lanet ediyorum. LGBT bireylerine özgürlük!
Deniz Ferman 3 yıl önce Tamamen haklılar. Devlet her vatandaşına eşit yaklaşmak zorundadır. Bunun anayasada hatları çizilmiştir. Kendi kanunu çiğneyen devlet olur mu? İş vermeyip nasıl karınlarını doyurmalarını bekliyorsunuz? Dilenseler para bile vermezsiniz. Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsanız bu insanlara iş sağlamak, iş vermek zorundasınız.
Emre Murat 3 yıl önce Senin dininde insan öldürmek mi yazıyor?
Baletchik 3 yıl önce Lancome’un Paris CEO’su Youcef Nabi’de bir transseksüel. Bir transseksüel’in kendini tanırken verdiği mücadele onları, sıradan yaşayan bizlerden daha farkında, daha zeki ve daha yaratıcı kılıyor. Artık ötekileştirmeyin!
ayisigivadisi 3 yıl önce Böyle saçma bir ülkede hiçbir şey düzelmeyecek maalesef…
OneMoreStory 2 yıl önce Trans, travesti ya da eşcinsel diye insanlara zorbalık yapamazsınız, buna hakkınız yok. Üstelik dinde yeri yok deyip zulm edenler 2013 de yaşıyoruz ve inanın ben ve benim gibi düşünen insanlar, siz zulm edenleri istemiyoruz. Her insanın kendi hakları vardır. Birey hürdür. Sizin imanınıza bağlı yaşamak zorunda değiller.
büsra Aktaş 2 yıl önce İnsanlara dini, dili ve yönelimleri yüzünden asla yargılamada bulunamayız. Ne yazık, kadınların ve erkeklerin ikiyüzlü olduğu olan bir ülkedeyiz. Travestilerle gezip tozanlar burada racon kesiyor küfürlü yorumlar yazıyor. Bir insan insanlığını, hoşgörüsü, yardımseverliği ve erdemi ile gösterir. Allah herkesin yardımcısı olsun.
Kayhan Efekentli 2 yıl önce Ayıp halkımıza ve devlete… Ne eşcinselim ne de travesti, ama insanları tercihleri için dışlamak ne kadar mantıklı? Türkiye’de at gözlükleri maalesef çıkarılamıyor, bu insanlara iş vermeyen iş güç sahiplerine de yazıklar olsun…
Efe Bal 2 yıl önce Videonuzu ilk defa görmekteyim. Cesaretinizden dolayı tebrik ederim. İtalya’dan en içten sevgilerle…
GÜNEŞ ÖZEL 2 yıl önce Herkes, her şeyi gün gelir anlar…
betül 2 yıl önce Birgün iş yeri sahibi olursam gerçekten bu insanlara iş verceğim. Allah yardımcıları olsun. Bu insanları çaresizliğe sevk eden bizleriz, yani toplum… Sonra da utanmadan yargılayıp aşağılıyoruz. Asıl bize yazık…
günce kavak 2 yıl önce İnsan olmak suç bacım. Bırak transeksüel olmayı bu ülkede insansan yaşayamazsın.
mehmet eren 2 yıl önce Sonuna kadar destekçileriyim…
Saygın Torbak 2 yıl önce Kabahatler kanunu, bu kanunu çıkarmak yerine çözüm arayışı içine girmeyen menfaatçi devlet adamlarının insan haklarına yapmış olduğu en büyük kabahattir…
moonliqht2 2 yıl önce Selam, ben gay ya da travesti değilim, ama şunu belirteyim: onlar bu ülkenin insanları ve özgürlükleri var, kimse iş vermiyor. Bunu ancak yaşasanız anlarsınız, bu yüzden kötü yorumlar yazmamalısınız.
BİRAZ HUZUR LAZIM 2 yıl önce Arkadaşlar kimseyi hor görme hakkına sahip değilsiniz. Yorumlara bakıyorum da travestiler gerçekten haklı. Allah yardımcıları olsun, inşallah düzgün bir hayatları olur. Allah’ım sen bu insanlara yardım et…
Romain Grillon 1 yıl önce Sonuna kadar destekleyicileriyim !!!
eda AKTAŞ 1 yıl önce Bir tutturmuşsunuz Lut kavmi diye, okuyun,araştırın! Yobazlardan, hiçbir halt bilmeyen dincilerden öğrendiklerinizi satmayın burada. Tanrı onları o şekilde yaratmış. Tanrıya inancınız var ama Tanrının yarattıklarına söylemediğinizi bırakmıyorsunuz. Yolda görseniz de laf atıp teklif edersiniz!
can doğuş karaçay 1 yıl önce Şuraya hakaret yazanların bir çoğundan daha akıcı ve güzel Türkçe’leri var, bir düşünün…
gulbahcem9188 1 yıl önce Allah yardımcınız olsun…
ayisigivadisi 1 yıl önce Aradan 7 yıl geçmiş, değişen?
ArKeOSecReT 1 yıl önce Yazık… Fuhuş yapmayalım, muhasebeci olalım, sekreter olalım ha olmadı mı, temizlikçi olalım diyorlar. Gaddarlık, kindarlık,ayrımcılık kötü bir şey …
savaş ersoylu 1 yıl önce İsteyen istediği gibi yaşasın, kime ne yaa!
aylin Gügercin 1 yıl önce Din de inanç da insanın Allah’la arasında olan bağdır. Açık bir insan ibadetini yerine getirebilir ya da kapalı bir insanın sadece başı kapalıdır, namaz da kılmayabilir, oruç da tutmayabilir. Bir insan dış görünüşü yüzünden yargılanmamalı… Bu insanların işleri olmazsa topluma kazancı sadece fuhuş olur, çünkü sadece o yöne itiliyorlar.
bjfgjl 9 ay önce Devlet sahip çıkmıyor bu insanlara sonra da gözaltı, ceza falan filan… Bu kişiler, onları sevmeyenlerden daha insan!
Hüseyin Kaplan 8 ay önce Kimsenin kimseyi yargılamaya, hesap sormaya hakkı yok! Herkes dilediği gibi yaşamalı rahatsızlık vermeden ve bu insanlara yapılan eziyet faşistçe!
PrincessNadira80 7 ay önce Vivan las trans* de Turquia! Trans Liberation all over the World!! Vive le mouvement trans en Turquie! Que viva Pembe Hayat! Sisters, I am with you there in spirit!
Eşitlik İçin Mücadele 7 ay önce Yaşamadığınız hayatları gaddarca eleştirmek ne kadar kolay değil mi? Bu insanlara iş verilmediği için fuhuşa sürükleniyorlar. Açlıktan ölmemek için… Belli ki bu durumdan memnun degiller… Ama sizin dar kafanız bunu kolay yoldan para kazanmak olarak yorumluyor. Kafanızı düzeltin! Bu insanlar son derece normal!
Derya Yıldırım 6 ay önce İnsanlar dilediği gibi yaşayabilir, neden böyle kötü kalpleriniz var ki? Neden bu kadar insafsız yorumlarınız? Bırakın insanlar yaşasın ya ….
Maya yıldız 5 ay önce Normal iş istiyoruz!
Maria Kalandia 3 ay önce Keşke normal bir iş olsaydı…
Samet oğul 3 ay önce Bu insanların ne yaşadığını bilmeden kimse eleştirmesin… Onlar insan, sadece ruhlarında olan kişiliği bulmuş insanlar. Onları eleştirmek bizim hakkımız değildir. Kimin ne yaşadığını, kimin ne olduğunu kimse bilemez, yaşayan onlar ve Allah bilir.
Betül Örnek 4 hafta önce Sizin gibilere can kurban… Sesinizi böyle duyurmanız çok güzel… Umarım yollarınız açılır ve hepiniz insan gibi yaşarsınız. Bu, sapıklık ya da hastalık değil, onların kimliği… Bunu kabul etmeliyiz.